Šlaunikaulio lūžis: viskas, ką reikia žinoti

Disabled senior man in the garden with his male nurse.

Šlaunikaulio lūžis yra vienas sunkiausių kaulų lūžimų. Pagrindinė šlaunikaulio lūžio priežastis – tiesioginis veikimas klubo sąnariui bei didžiajam šlaunikaulio gumburui ir netiesioginis veikimas, pasukant visą koją apie jos išilginę ašį ir smogiant į pėdas. Tik tinkamai atliktas gydymas garantuoja visišką pagijimą. Paprastai tokie lūžiai yra vyresnio amžiaus žmonių problema ir jie nutinka įvairiausių traumų metu. Taip pat šlaunikaulis gali lūžti dėl kaulo susirgimų,  rachito, piktybinių navikų ir jų metastazių, cistų, specifinės infekcijos ir kt.

Kaip atpažįstamas ir diagnozuojamas šlaunikaulio lūžis?

Jeigu šlaunikaulis lūžęs, sukant koją juntamas stiprus skausmas kirkšnyje ir klubo sąnaryje. Nestipriai pastuksenus  į pėdą, jaučiamas skausmas lūžusio šlaunikaulio pusėje. Jei kaulai po lūžio laikosi tvirtai vietoje, nėra pasislinkimo, tuomet vienintelis simptomas gali būti tik skausmas. Koja  patinsta ir įgyja  netinkamą padėtį. Pasitaiko, kad įvyksta atviras lūžis. Tuomet  oda gali būti sužeista kaulų atplaišomis. Išskirsime pagrindinius šlaunikaulio lūžio simptomus:

  • Lūžio vietoje – patinimas, kraujosruva.
  • Jaučiamas ar girdimas traškėjimas.
  • Formos pasikeitimas: galūnė gali būti sutrumpėjusi, neįprastai perkreipta, persukta, sulenkta.
  • Judesių sutrikimas.
  • Atraminės funkcijos išnykimas.
  • Matomi lūžgaliai.

Beveik 95 proc. šlaunikaulio lūžių diagnozuojama rentgeno pagalba. Rentgeno vaizdas tiksliai parodo, kur yra lūžis. Taip nustatomas lūžio tipas bei parenkamas tinkamiausias gydymo būdas. Norint tiksliai suplanuoti operaciją, dažnai naudojama kompiuterinė tomografija.

Mažesni dubens kaulų lūžiai paprastai gydomi konservatyviai, didesniems reikalinga chirurginė fiksacija. Dažniausiai šlaunikaulio lūžiai gydomi operaciniu būdu. Prieš operaciją pacientui atliekama plaučių nuotrauka, užrašoma elektrokardiograma bei paimami kraujo tyrimai. Tokie tyrimai yra standartiniai, nes pati operacija yra gana didelis krūvis žmogaus organizmui. Juolab, kai kalbama apie vyresnio amžiaus pacientus. Taip apsidraudžiama nuo galimų komplikacijų, kurios gali apsunkinti operacijos eigą bei pooperacinį laikotarpį.

Pirmoji pagalba

Be abejonės, pirmiausia reikia iškviesti greitąją pagalbą. Jei greitoji medicininė pagalba yra pakeliui, žmogaus geriau neliesti ir galūnės mobilizuoti nereikia. Reikia, kad galūnė nejudėtų, nesilankstytų jos sąnariai anksčiau ir žemiau lūžio vietos. Netgi draudžiama patiems taisyti ar tiesinti iškrypusią galūnę (sąnarį), tempti ją ar sukti. Išlindusių kaulų nuolaužų negalima stumti į žaizdą.

Kaip matote, draudimų tokiu atveju daugiau nei rekomendacijų kažką daryti. Kaip minėjome, tokie lūžiai dažniausiai nutinka vyresniems žmonėms. Jų baimės ir reakcijos gali būti labai nenumatytos. Todėl labai svarbu šią minutę senolio nepalikti vieno ir jį nuraminti. Buvimas šalia ir priežiūra, kad neatliktų nereikalingų judesių, gali turėti įtaką sėkmingas tolimesniam lūžio gydymui.

Efektyvus tolimesnis gydymas – tik su profesionalų pagalba

Po operacinio gydymo ligoninėje paprastai išbūnama 3–10 dienų. Iš ligoninės pacientas paprastai siunčiamas stacionarinei reabilitacijai, kuri trunka apie 20 dienų. Po visko kojos tinimas, skausmingumas, mobilumo sutrikimas gali tęstis dar 6 mėnesius ar net daugiau. Taigi, profesionali medikų pagalba – labai svarbus veiksnys, garantuojantis visišką išgijimą.

Priklausomai nuo traumos lokalizacijos ir gydymo taktikos kai kuriems pacientams gali būti skirtas griežtai gulimas režimas, kitiems galima stotis neminant pažeistos galūnės, o tretiems pagrindinis ribojamasis veiksnys – tik skausmas. Galimos ir pagalbinės priemonės – raumenų elektrostimuliacija, kompresinė terapija. Jeigu egzistuoja sutrikusios apsitarnavimo funkcijos skiriama ergoterapija. Su ergoterapeuto pagalba  pacientas išmoksta apsitarnauti iki to laiko kol  bus pašalinti visi apribojimai.

Po hospitalizacijos pacientui reikalinga stacionari arba ambulatorinė  reabilitacija. Viskas priklauso  nuo būklės sunkumo ir pagalbos poreikio. Vyresnio amžiaus žmonių reabilitacija yra sudėtingesnė, ypač jeigu pažeidimo vietų yra keletas ir yra gretutinių ligų. Jeigu tokiam pacientui į procedūras reikia važinėti kiekvieną dieną, tuomet be profesionalios padėjėjo pagalbos gali būti sunku išsiversti. Tinkamai pasirinktos slaugytojo padėjėjo paslaugos labai palengvins tiek fizinį, tiek moralinį paciento gijimą. Nenuvertinkite ir emocinės šios traumos pusės. Senyvam žmogui tokia trauma sukelia be galo daug psichologinės kančios ir baimių. Dažnai tokie pacientai nenori judėti, manydami, jog tik pasyvus gyvenimo būdas juos apsaugos nuo bet kokių nelaimių. Toks požiūris labai ydingas, todėl reikia senoliui jį pakeisti. Labai svarbu suprasti, jog fizinis aktyvumas po šlaunikaulio lūžio yra būtinas.

Galimos šlaunikaulio lūžių komplikacijos

Komplikacijos būna gerokai  dažnesnės atvirų lūžių metu. Negerai sutvirtinus lūžio vietą, kaulai suauga neteisingai ir galūnė tampa skausminga, nefunkcionali. Pseudoartrozės atveju, t.y. kai netikras sąnarys arba sąnarys „ne vietoje”, kaului nesugijus visai, atsiranda neįprastas paslankumas, skausmas ir galūnės deformacijos. Tuomet egzistuoja grėsmė  žaizdų užkrėtimams ir infekcijoms.  Tai ir yra  priskiriama  prie lūžių komplikacijų.

Kodėl šlaunikaulio lūžiai būdingi vyresnio amžiaus žmonėms?

Kaip minėta, dažniausiai lūžta pagyvenusių žmonių kaulai. Taip nutinka todėl, kad  jų kaulai yra išretėję, trapesni dėl prastesnės kraujotakos. Koordinacija, be abejonės,  jau nebe tokia gera, nebėra tokio grakštumo ir greitos reakcijos krentant. Todėl šlaunikaulio lūžiai įvyksta ir nuo mažesnių krūvių. Senesniems žmonėms dažniausiai lūžta kaulai. Beje, moterims šią riziką dar labiau padidina aukštesnis osteoporozės dažnis. Viską pablogina tai, kad neretai pagyvenę žmonės nedrįsta kreiptis kreiptis į medikus, ištisas dienas ar net savaites gydosi patys, kol pastebi, kad nėra jokio rezultato.

Ar galima išvengti šlaunikaulio  lūžių?

Be jokių abejonių, daugelio lūžių galima išvengti. Nors vyresnio amžiaus žmonėms patariama kuo daugiau judėti, vis tik, be būtinumo nevaikščiokite, kai lauke labai slidu.  Reiktų nešioti  patogią avalynę – 2-2,5 cm pakulne, minkštu gumos padu su giliu, kuo mažiau slidžiu protektoriumi. Ortopedinių prekių parduotuvėse galima rasti specialius ant batų prisegamus ar apaunamus padus su spygliukais. Tikrai verta pasirūpinti  tokia dovana savo labai aktyviems pagyvenusiems tėvams ar seneliams. Slidžiu oru suraskite jiems kokį užsiėmimą namuose, kad jie jaustųsi svarbūs, reikalingi ir neitų į slidžią gatvę. Senyviems žmonėms patartina tirti kaulų tankį (osteodensitometrija) ir, esant kaulų tankio deficitui (osteoporozė ar osteopenija), naudoti kalcio preparatus su vitaminu D bei kitus gydytojo paskirtus kaulų sistemą tvirtinančius medikamentus.